KGHM: Pismo do PIP odnośnie nierównego traktowania w zatrudnieniu
Pismo kierowane do Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Legnicy
Działając w imieniu Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice – Sieroszowice”, na podstawie art. 23 ust 2 ustawy o związkach zawodowych, w związku z zauważoną nieprawidłowością w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice – Sieroszowice”, polegającą na kwalifikowaniu pracy operatorów wozów kotwiących do różnych kategorii zaszeregowania, pomimo że ww. pracownicy wykonują jednakową pracę, występujemy do tut. Okręgowego Inspektoratu Pracy z żądaniem spowodowania usunięcia we właściwym trybie stwierdzonych nieprawidłowości.
Na podstawie Ustalenia Organizacyjnego Nr KR/302/2017 z dnia 21.12.2017 r. w sprawie realizacji „Programu powierzania stanowisk operatorskich SMG”, pracownik, któremu powierzono stanowisko „Operator samojezdnych maszyn górniczych p/z”, w tym operator wozów kotwiących, otrzymuje 12 kategorię zaszeregowania. Na podstawie Ustalenia Organizacyjnego Nr KR/12/2025 Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego O/ZG Polkowice – Sieroszowice z dnia 14 stycznia 2025 roku w sprawie realizacji „Programu powierzania stanowisk operatorskich SMG w oddziałach górniczych KGHM”, pracownik, któremu powierzono stanowisko „Operator wozów kotwiących SWKF/SWK” otrzymuje 13 kategorię zaszeregowania.
Zgodnie z powołanymi powyżej ustaleniami program powierzania stanowisk operatorskich składa się z etapów, a obecnie trwają nadal etapy, które zostały rozpoczęte na podstawie ustalenia organizacyjnego z 2017 roku. Istnieje więc w zakładzie pracy grupa pracowników wykonujących pracę na stanowisku operatora wozów kotwiących, którzy otrzymują wynagrodzenie z 12 kategorii zaszeregowania, podczas gdy równolegle pracownicy wykonujący taką sama pracę, wymagającą takich samych kwalifikacji, w drugim etapie programu powierzania stanowisk operatorskich będą otrzymywać wynagrodzenie z 13 kategorii zaszeregowania.
Taka sytuacja narusza bezpośrednio art. 183c k.p., zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości (§ 1). Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku (§ 3).
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice – Sieroszowice”, bezskutecznie zwracała się do pracodawcy z wnioskiem o pilne usunięcie nieprawidłowości, wskazując, że zgodnie z § 4 nowego ustalenia, regulacja obowiązuje z mocą wsteczną od 01.01.2025 roku, i jednocześnie ustalenie nie określa, jakie zasady obowiązują wobec trwających nadal etapów „Programu powierzania stanowisk operatorskich SMG”, które zostały rozpoczęte na podstawie Ustalenia Organizacyjnego Nr KR/302/2017 z dnia 21.12.2017 r. Ponadto organizacja związkowa wskazywała, że zgodnie z zapisami Załącznika nr 1 nowego ustalenia, poczynając od etapu II, praca operatorów wozów kotwiących jest wynagradzana według 13 kategorii zaszeregowania. Taka sama praca operatorów wozów kotwiących w etapie I jest powierzana bez zmiany kategorii zaszeregowania. Dodatkowo, inni operatorzy mają mieć ustalane wynagrodzenie od II etapu z 12 kategorią zaszeregowania (w I etapie bez zmiany kategorii zaszeregowania). Regulacja wynagrodzenia w przyjętym w Ustaleniu kształcie budzi uzasadnione wątpliwości w zakresie przestrzegania zasady równego traktowania w zatrudnieniu, tj. prawa do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.
Mając na uwadze powyższe wnosimy o przeprowadzenie kontroli przez Inspektora Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowej Państwowej Inspekcji Pracy oraz spowodowanie usunięcia we właściwym trybie stwierdzonych nieprawidłowości.
Z górniczym pozdrowieniem
Za Komisję Zakładową
Bogusław Szarek