Szarek: tylko NSZZ „Solidarność” wystawiła trzech kandydatów

21 kwietnia 2021

Nowa kadencja Zarządu i Rady Nadzorczej, wybory pracownicze do nadzoru spółki, wsparcie ze strony organizacji związkowych, dobrowolne szczepienia dla pracowników i podsumowanie mijającej kadencji – m.in. o tych sprawach udało nam się porozmawiać z Bogusławem Szarkiem, członkiem Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. z wyboru załogi. Bogusław Szarek jest przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”, wiceprzewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”, skarbnikiem Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.?

– W KGHM Polska Miedź S.A. rozpoczął funkcjonowanie nowy Zarząd. Rada Nadzorcza ponownie postawiła na prezesa Marcina Chludzińskiego oraz wiceprezesów Adama Bugajczuka i Pawła Gruzę. Wiceprezesem ds. finansowych został Andrzej Kensbok. Nie doszło jednak do powołania wiceprezesa ds. produkcji. Jaką ocenę możesz wystawić ustępującemu wiceprezesowi Radosławowi Stachowi?

– W mojej ocenie był najlepszym wiceprezesem ds. produkcji jakiego znałem. Na poparcie moich słów niech świadczy poprawienie wyników produkcyjnych i budżetu, poradził sobie z wieloma awariami na hutach, kopalniach i w zakładzie hydrotechnicznym. Poprawił logistykę co przyniosło obniżenie kosztów. Za jego kadencji doszło też do przywrócenia rentowności Zakładów Górniczych „Lubin”.

– Zakończyła się rejestracja kandydatów w pracowniczych wyborach do Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. NSZZ „Solidarność” wystawiła trzech kandydatów. Łącznie w wyborach wystartuje siedem osób.

– NSZZ „Solidarność” udało się zebrać podpisy i skutecznie zarejestrować trzech kandydatów: Józefa Czyczerskiego, Przemysława Darowskiego i Bogusława Szarka. Jako jedynej organizacji związkowej udało nam się wystawić trzech kandydatów. Trzeba pamiętać, że są trzy miejsca mandatowe, czyli każdy pracownik Oddziału KGHM lub spółki Grupy Kapitałowej może oddać trzy głosy.

– Kandydaci NSZZ „Solidarność” uzyskali poparcie kolejnych organizacji związkowych, a porównując z wyborami poprzedniej kadencji jest ich więcej. Organizacje z jakich zakładów pracy popierają kandydatów Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”?

– Udało się uzyskać poparcie ze strony innych organizacji związkowych, w tym ZZ „Polska Miedź” w Hucie Miedzi Głogów, ZZPD w PeBeKa, ZZPD w ZG Lubin oraz MZZPD w Zakładach Górniczych Rudna, obejmującej swoją działalnością także: CBJ, Inova, KGHM Centrala, Huta Miedzi Głogów i ZG Polkowice-Sieroszowice.

Dodatkowo kandydatów Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” wspierają zaprzyjaźnione organizacje NSZZ „Solidarność”: KGHM Oddział Centrala, Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi Cedynia, Nitroerg, Nitroerg Serwis, Bipromet, KGHM Cuprum, Centrozłom Wrocław, Uzdrowiska Kłodzkie, Uzdrowisko Cieplice i Walcownia Metali Nieżelaznych „Łabędy”.

Ze strony Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” popierają nasze kandydatury organizacje z Oddziałów KGHM: ZG „Polkowice-Sieroszowice”, ZG „Rudna”, ZG „Lubin”, Zakłady Wzbogacania Rud i Zakład Hydrotechniczny. Ze spółek Grupy Kapitałowej wsparcia udzielają: PeBeKa, KGHM ZANAM, Pol-Miedź Trans, PMT Linie Kolejowe, Energetyka, Centrum Badań Jakości, WPEC w Legnicy, Mercus Logistyka, INOVA CIT, KGHM Metraco i Lubinpex.

Wspiera nas także wielu sympatyków niezrzeszonych w żadnej z organizacji związkowych. Zachęcam wszystkich do głosowania na trzech kandydatów NSZZ „Solidarność”.

– Jaka była mijająca kadencja Rady Nadzorczej?

– Przede wszystkim muszę wskazać na usprawnienie procesów restrukturyzacyjnych KGHM International i dążenie do zyskowności Sierra Gordy, żeby zaczęła pracować na siebie. Z krajowych spraw trzeba wymienić inwestycje w Głogów Głęboki oraz procedowanie budowy szybów, przepompownię w ZG „Polkowice-Sieroszowice”, poprawienie logistyki, budowę Kwatery Południowej oraz piec Wychylno-Topielno-Rafinacyjny w legnickiej hucie. Dodatkowo należy wskazać na utrzymanie zatrudnienia i produkcji na wysokim poziomie.

Budżet wskazywał na zmniejszenie zysku za 2020 r., jednak nie tylko cena miedzi miała wpływ na większy zysk. Wdrożenia procesów w dziale zarządzania łańcuchem dostaw w pionie produkcji na wszystkich oddziałach KGHM miały swój udział w doprowadzeniu do lepszych wyników. Jako jeden z czynników miało to wpływ na wyższą nagrodę z zysku dla pracowników KGHM.

– Wiele osób zastanawia się po co w ogóle Rada Nadzorcza i przedstawiciele załogi?

– Praca w Radzie Nadzorczej pozwala na pozyskiwanie wielu informacji, które można użyć w działalności związkowej do skuteczniejszych starań o warunki pracy i płacy pracowników Polskiej Miedzi. Przede wszystkim można zrobić użytek z informacji przy corocznych negocjacjach w zakresie wynagrodzeń. Pozyskiwana wiedza pozwala też nadzorować funkcjonowanie spółek. Łatwiej jest kontrolować decyzje Zarządu w kwestii potencjalnego „wychodzenia” pieniędzy na zewnątrz, np. na egzotyczne inwestycje. Członkowie Rady Nadzorczej mogą nieformalnie wpływać na kwestie starań o koncesje wydobywcze. KGHM od lat ma problemy koncesyjne, jeśli chodzi m.in. o Bytom Odrzański – bez tej koncesji nie będziemy mogli w przyszłości iść z dalszym wydobyciem. Konieczne jest poszukiwanie kolejnych złóż w rejonach LGOM.

– Krajowa Sekcja Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” wystąpiła do pracodawcy o umożliwienie dobrowolnego zaszczepienia zainteresowanych pracowników. W tym samym czasie pojawił się problem „zmuszania” do zaszczepienia wśród ratowników górniczych, co spotkało się z reakcją NSZZ „Solidarność”.

– Po pierwsze, kwestia ratowników i dobrowolności. Nie można tych ludzi dyskryminować. Dwóch pracowników przez to, że się nie zaszczepili zostało po kilkunastu latach odsuniętych z ratownictwa. Nie może tak być. Po drugie, jeśli chodzi o zaszczepienie wszystkich pracowników ze względu na bezpieczeństwo w zakładach pracy, powinna obowiązywać zasada dobrowolności. Nie powinno się z tego powodu mobbingować pracowników.

– Dziękuję za rozmowę.

– Dziękuję i jeszcze raz zachęcam do licznego udziału w głosowaniu i oddanie trzech głosów na trzech kandydatów NSZZ „Solidarność” – Józefa Czyczerskiego, Przemysława Darowskiego i Bogusława Szarka.

Udostępnij wpis > > >