Szarek: merytoryka jest po naszej stronie
O największej organizacji związkowej na Dolnym Śląsku, wyborach uzupełniających do Rady Nadzorczej KGHM, poparciu dla kandydata KSGRM NSZZ „Solidarność” Przemysława Darowskiego, problemach Polskiej Miedzi i priorytetach Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. M.in. o tych sprawach udało nam się porozmawiać z Bogusławem Szarkiem, członkiem Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. z wyboru załogi, przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZG „Polkowice-Sieroszowice”, wiceprzewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”, skarbnikiem Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” oraz członkiem Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Redakcja: Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” jest nie tylko największą organizacją związkową w Grupie Kapitałowej KGHM, ale też w całym województwie dolnośląskim. Co wpływa na to, że pracownicy tak chętnie zapisują się do Waszej organizacji związkowej?
Bogusław Szarek: Organizacja Zakładowa została utworzona w 1996 r. w ramach połączenia dwóch kopalń. Wcześniej funkcjonowała w ZG „Polkowice” i ZG „Sieroszowice”. Organizacja była budowana przez 24 lata. Wpływ na jej rozwój miało zaangażowanie działaczy i członków organizacji, którzy swoimi staraniami zbudowali zaufanie do związku. Fundamentem naszej działalności jest obrona pracownicza, współdziałanie w zakresie zmian do regulaminów wewnątrzzakładowych i Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy, prowadzenie negocjacji płacowych – to są elementy, w których jesteśmy skuteczni. Wyszliśmy też naprzeciw naszym członkom związku, umożliwiając spotkania z prawnikami ze współpracującej kancelarii prawnej oraz uruchamiając program kart finansowych.
Niedawno pożegnaliśmy kolegę śp. Irka Pasisa, wiceprzewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”, przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w PeBeKa i członka Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. z ramienia załogi.
Wspaniały człowiek, który przez dwa lata pokazał, że można „scalić” Grupę Kapitałową i utrzymywać stałą współpracę – nikt tego wcześniej nie dokonał. Irek swoją merytorycznością wniósł bardzo dużo do Solidarności. Ogromną stratą jest to, że dzisiaj z nami Go nie ma. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci i będziemy kontynuować jego pracę na rzecz pracowników Grupy Kapitałowej KGHM.
Zgodnie z prawem w takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. NSZZ „Solidarność” wytypowała już swojego kandydata, czy możemy coś więcej się o Nim dowiedzieć?
Kandydatem Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność” jest Przemysław Darowski, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej w Pol-Miedź Trans. Jego kandydatura została zaakceptowana przez przewodniczących NSZZ „Solidarność” z Grupy Kapitałowej i Radę Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”. Przemkowi zostało powierzone zadanie dalszej konsolidacji Grupy Kapitałowej. Mam nadzieję, że wygra wybory, a patrząc na arytmetykę z pewnością nasz kandydat ma przewagę. Przemysław Darowski uzyskał poparcie organizacji zrzeszających blisko 9000 członków NSZZ „Solidarność”. Jest bardzo dobrym przewodniczącym, który w sytuacji wygranych wyborów będzie reprezentował oddziały KGHM i spółki Grupy Kapitałowej z wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem.
Organizacje z jakich zakładów pracy popierają kandydata Krajowej Sekcji Górnictwa Rud Miedzi NSZZ „Solidarność”?
Przemysław Darowski uzyskał szerokie poparcie ze strony Organizacji Zakładowych i Międzyzakładowych NSZZ „Solidarność”. Przede wszystkim ma poparcie Zakładów Górniczych: „Polkowice-Sieroszowice”, „Rudna” i „Lubin”. Do tego dochodzą pozostałe oddziały KGHM, w tym Zakłady Wzbogacania Rud, Zakład Hydrotechniczny i Centrala. Z Grupy Kapitałowej uzyskał poparcie ze strony PeBeKa, KGHM Zanam, Energetyka, WPEC w Legnicy, KGHM Metraco, INOVA CIT, CBJ, Mercus Logistyka, Lubinpex, PMT Linie Kolejowe i Pol-Miedź Trans. Ze spółek z Grupy Kapitałowej spoza Zagłębia Miedziowego poparcie zostało udzielone przez wrocławskie KGHM Cuprum i Centrozłom, a w przypadku śląskich spółek Nitroerg i Bipromet. Tak jak wcześniej wspomniałem mowa o organizacjach NSZZ „Solidarność” zrzeszających blisko 9000 członków związku.
Już wiemy, że Przemysław Darowski jest kandydatem mającym sprostać zadaniu reprezentowania pracowników całej Grupy Kapitałowej KGHM w roli przedstawiciela załogi w Radzie Nadzorczej. Z jakimi problemami obecnie zmaga się Polska Miedź?
Jednym z głównych wyzwań jest sytuacja związana z COVID-19, która również wpływa na utrzymanie produkcji poprzez pojawienie się dodatkowych kosztów w całej Grupie Kapitałowej. Natomiast w kontekście rozwoju KGHM, żadna z prowadzonych inwestycji nie została przerwana, m.in. rozbudowa zbiornika Żelazny Most o kwaterę południową czy drążenie szybu GG-1. Porównując KGHM Polska Miedź S.A. i przedsiębiorstwa z Zagłębia Miedziowego możemy powiedzieć, że nasz region przechodzi przez czas epidemii z prawie suchą nogą. W innych regionach Polski sytuacja wygląda znacznie gorzej. Dzięki stabilności KGHM – największego pracodawcy w regionie – nie doszło do efektu domina w postaci niewypłacalności jednego za drugim przedsiębiorstwa.
Nie można nie zapytać członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, jakimi sprawami żyje najwyższa władza wykonawcza Związku, z przewodniczącym Piotrem Dudą na czele?
Solidarność z Białorusią jest jednym z wiodących tematów na posiedzeniach Komisji Krajowej. Białorusini zmagają się z tym, z czym Polacy mieli do czynienia w PRL. Poza wsparciem medialnym i międzynarodowym NSZZ „Solidarność” próbowała udzielić Białorusinom wsparcia materialnego, ale białoruskie służby na to nie pozwoliły. Pomimo tego nie zostawimy Białorusinów samych w tych trudnych dla nich chwilach. Drugim tematem dominującym na posiedzeniach Komisji Krajowej jest sprawa COVID-19. Działacze NSZZ „Solidarność” z całej Polski wymieniają się informacjami o sytuacji w poszczególnych regionach. Inne sprawy poruszane przez członków Komisji Krajowej dotyczą wysokości minimalnej krajowej płacy i minimalnej stawki godzinowej w przyszłym roku oraz zmian w Kodeksie pracy. Nie da się nie łączyć obu kwestii z epidemią, jej wpływem na gospodarkę i tarczami antykryzysowymi. Miejmy nadzieję, że kryzys związany z epidemią szybko przeminie i wrócimy na ścieżkę wzrostu gospodarczego.