Zmarł Piotr Serafin inicjator i przywódca strajku górniczego z 1981 roku
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” zawiadamia z głębokim żalem o śmierci przewodniczącego NSZZ „Solidarność” ZG „Polkowice”, inicjatora oraz przywódcy strajku górniczego z 1981 r. Piotra Serafina.
Pracował jako elektromonter urządzeń górniczych w ZG „Polkowice”. Od sierpnia 1981 r. przewodniczący ZKR NSZZ „Solidarność” w ZG „Polkowice”. Po wprowadzeniu stanu wojennego w dniach 14-15 grudnia 1981 r. współorganizator strajku i przewodniczący Zakładowego Komitetu Strajkowego w kopalni „Polkowice”. Decyzją strajkujących protest w kopalni zakończono, a część załogi dołączyła do strajkujących górników w ZG „Rudna”. Wśród nich był Piotr Serafin, który wszedł w skład Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Rudna”.
17 grudnia 1981 r. przeżył pacyfikację tej kopalni. Następnie do maja 1982 r. współorganizował struktury podziemne w ZG „Polkowice” i był działaczem struktury ponadzakładowej, która zawiązała się wokół ukrywających się przywódców strajku w ZG „Rudna” i redaktorów „Biuletynu Informacyjnego Stanu Wojny” „Zagłebia Miedziowego”.
3 maja 1982 r. zatrzymany i 5 maja internowany w Ośrodku Odosobnienia w Zakładzie Karnym w Głogowie i w Grodkowie, 16 października 1982 r. zwolniony. W następnych latach działacz podziemnych struktur „Solidarności”: Tymczasowej Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w ZG „Polkowice” i Międzyzakładowej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Zagłębia Miedziowego.
W październiku 1987 r. był współzałożycielem i członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” Pracowników ZG „Polkowice”. Wraz z kolegami do drugiej połowy 1988 r. starał się bezskutecznie o zarejestrowanie zakładowej „Solidarności” w sądzie.
17 grudnia 2019 r. Rada Miejska nadała Piotrowi Serafinowi tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polkowice.